Çocuk Bakıcısı, Çalışan ebeveynlerin hayatını kolaylaştıran, gün içinde çocuklarımızla ilgilenen ve bunun karşılığında belirli bir ücret alan kişilerdir.

İyi bir çocuk bakıcısı nasıl seçilmelidir?

Ben bir anne olarak çocuğumu sonsuz güvenebileceğim birine emanet etmek isterim. Yoksa çocuğumuzdan ayrı geçirdiğimiz saatler bitmek bilmez ve çekilmez bir hal alır. Karnı aç mı, bakıcısı iyi davranıyor mu, şiddete maruz kalıyor mu? Bunların hepsi birer soru işareti. Elbette güvenmenin ya da güvenilir bir insan olduğunu anlamanın yolları var. En başta daha önce çocuk bakmış deneyimli kişilere öncelik verilmesi gibi. Bunun yanı sıra iyi CV ve bakıcı adayının diğer çalıştığı ebeveynlerin yazmış olduğu referansların dikkatle incelenmesi, adli sicil ve sağlık raporu istenilmesi yapılacak ilk şeylerdir.
​​​​​

Bakıcı kadın işe alındıktan sonraki önlemler ise en çok tercih edilen, evin bütün açılarını gören, güvenlik amacıyla kurulan gizli kameraların kurulumudur. Tabii bunların yanı sıra çocuğunuz cümle kurabiliyorsa ya da kelimelerle bir şeyler anlatabiliyorsa onunla bakıcısı hakkında konuşabilir, gün içerisinde nasıl vakit geçirdikleri anlayabilirsiniz.

Peki, bir çocuğa bakmak kolay bir iş mi? Tabii ki değil. Sabır, sevgi ve önem isteyen bu iş bazen ebeveynlerin bile zaman zaman sabrını zorlayabiliyor. Bu yüzden çocuk bakıcılarının değerini bilmek lazım.

Gereken önlemleri almayan ebeveynlerin çocuklarını kötü bir bakıcıya emanet etme olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden haberlerde birçok kez bakıcı dehşetiyle karşılaşıyoruz. Şunu çok merak ediyorum: Bir insan, bakıcı, anne, baba hiç fark etmez, küçük bir çocuğa, kendisini savunması imkansız olan birine nasıl şiddet uygulayabilir? Bunlara nasıl bir çözüm bulunmalı? Cezaların caydırıcı hale getirilmesi gerekmektedir. Şiddete uğramış çocukların mutlaka psikolojik destek alması okul ve sosyal hayatlarında öz güvenlerinin kırılmaması için gereklidir. ​​​​​ ​​​​ Bu sebepten karşımıza çıkan insanları iyi araştırmalı ve en ince detayına kadar takip etmeliyiz. Çocuklarımızın için yapacağımız en iyi şey bu olsa gerek. Yavrularımızı kötülüklerden korumak ve onları güvenilir insanlarla büyütmek bizlerin elinde. Ve elimizden gelenin en iyisini yapalım onlara hak ettikleri hayatı güveni ve huzuru iyi bir oyun arkadaşı ile verelim.